Teknoloji

Rusya Savunma Bakanlığı: Ukrayna’da enerji tesisleri vuruldu

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 26 Ocak Perşembe günü Ukrayna’da savunma sanayi ve ulaştırma işletmelerinin çalışmasını sağlayan elektrik tesislerine insansız hava araçları ve füzelerle baskın düzenlendiği ve tüm hedeflerin başarıyla vurulduğu belirtildi.

açıklamada” 26 Ocak’ta Rus Silahlı Kuvvetleri, insansız hava araçlarının yanı sıra hava ve deniz konuşlu uzun menzilli hassas silahlar kullanarak Ukrayna’nın savunma sanayi ve ulaştırma işletmelerinin enerji tesislerine yoğun bir saldırı düzenledi.tüm amaçların başarıyla kaydedildi.

Ukrayna basını 25 Ocak Perşembe günü çok sayıda bölgede patlamalar meydana geldiğini bildirdi. Cuma günü ülkede birkaç kez hava saldırısı uyarıları verildi. Patlama yüklü K Zaporozhye bölgesinde iev, Dinyeper Nehri, Volnyansk, Herson ve Vinnitsabölgelerde meydana geldi.

Ukrayna ulusal elektrik şirketi Ukrenergo, Rusya’nın çeşitli bölgelere düzenlediği füze saldırıları sonucunda ülkenin orta, güney ve güneybatı bölgelerindeki bazı enerji altyapı tesislerinin hasar gördüğünü duyurdu.

Rus birlikleri, Ukrayna ordusunun cepheye silah göndermesini füze saldırısıyla engelledi.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Rus birliklerinin Ukrayna ordusunun cepheye silah göndermesini füze saldırılarıyla engellediği belirtildi.

açıklamada, “Saldırı sonucunda, NATO ülkelerinden tedarik edilenler de dahil olmak üzere, çatışma bölgelerine silah ve mühimmat sevkiyatı engellendi”söylendi.

Açıklamaya göre, Rus ordusunun eylemleri, Ukrayna birliklerinin askeri teçhizatını tamir eden işletmelerin çalışmalarını engelledi.

Kharkov’un Senkovo ​​bölgesinde bulunan S-300 hava savunma sistemine ait radar istasyonu ile Donetsk Halk Cumhuriyeti’nde (DHC) ShurovoYakınlarda Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine ait bir topçu mühimmat deposu imha edildi.

Hava savunma sistemleri, DHC’deki Ugledar yerleşimi yakınlarında bir Ukraynalı Su-25’i düşürdü. Ayrıca Lugansk ve Donetsk halk cumhuriyetleri ile Herson bölgesinde Uragan, HIMARS ve Vilha çoklu roketatar sistemlerinden atılan 14 füze engellenirken, Herson bölgesinde Ukrayna’ya yönelik 11 insansız hava aracı düşürüldü.

Yine son gün Rus füze birlikleri ve topçu birlikleri 79 topçu birliğini, çok sayıda asker ve teçhizatı 102 noktada etkisiz hale getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu