Haber

ABD Temsilciler Meclisi Başkanlık seçimlerinin 7. turunda sonuç çıkmadı.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanlık seçimlerinde 7’nci tur oylamada yeterli çoğunluk sağlanamadığı için lider seçilemedi.

ABD Kongresi’nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi’nin başkanını seçmek için yapılan seçimlerde siyasi kriz derinleşti. 7’nci turda yeterli çoğunluk sağlanamadığı için meclis başkanı seçilemedi. Seçimin öne çıkan ismi ve Demokratların desteklediği Hakeem Jeffries 7. turda 212, Cumhuriyetçi Kevin McCarthy 201 ve Cumhuriyetçi aday Byron Donalds 19 oy aldı.

Temsilciler Meclisi’ndeki en uzun seçim yarışı 2 ay sürdü

ABD tarihindeki en uzun Temsilciler Meclisi Başkanlık seçimi Aralık 1855 ile 1856 Şubat ortası arasında gerçekleşmiş ve 2 ay süren seçimde lideri belirlemek için 133 oylama yapılmıştır.

krize dönüştü

ABD’de 8 Kasım 2022’de yapılan ara seçimlerin ardından Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi’nde yapılan başkanlık seçimi krize dönüşmüş ve üyeler ilk 4 turda cumhurbaşkanı seçememişti. . 212 Demokrat üyenin tamamı 5 turda Hakeem Jeffries’e oy vermeye devam ederken, Cumhuriyetçi çoğunluk lideri Kevin McCarthy sonunda partisinden 201 oy aldı. Buna rağmen muhafazakar Cumhuriyetçilerden 20’si Byron Donalds’a oy vererek McCarthy’nin çoğunluğu elde etmesini engelledi. Seçimin, bir liderin seçilmesine izin verecek yeterli çoğunluk sağlanana kadar devam etmesi bekleniyor. – WASHINGTON

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu